۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
سرقت اطلاعات مردم از طريق اپليكيشن‌هاي جعلي

سرهنگ دوم مهدي شكيب با اشاره به طراحي اپليكيشن‌هاي مختلف گفت: اپليكيشن‌هايي كه بايد در جهت آسايش و راحتي هم‌وطنان طراحي شوند متأسفانه برخي از اين اپليكيشن‌ها به دنبال سوءاستفاده از كاربران و سرقت اطلاعات مهم و خصوصي آن‌ها هستند.

 با توجه به ضريب نفوذ تلفن‌هاي هوشمند و همچنين در دسترس بودن اينترنت همراه، طبيعي است كه اين وسيله به يكي از همراهان دائمي و هميشگي كاربران تبديل شود. دسترسي‌هاي آسان، افزايش سرعت و دقت در انجام كارهاي روزمره، انجام تبادلات بانكي و... ازجمله خدماتي هستند كه در كمترين زمان ممكن مي‌توان با استفاده از تلفن‌هاي هوشمند و اتصال به اينترنت انجام داد. البته در اين ميان مي‌توان به طراحي اپليكيشن‌هاي مختلف نيز اشاره كرد كه معمولاً در جهت سهولت انجام كارها براي كاربران طراحي‌شده و نقش بسزايي در دسترسي آسان كاربران به قابليت‌هاي فضاي مجازي و دريافت خدمات ايفا مي‌كنند.
 
 رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري پليس فتا با اشاره به مطالب فوق گفت: متأسفانه در كنار تمامي خدمات ارائه‌شده، برخي از افراد سودجو سعي مي‌كنند با سوءاستفاده از اين فضا و همچنين بهره بردن از مطالب جذاب و البته اغواكننده، به دنبال سوءاستفاده از كاربران فضاي مجازي باشند.
سرهنگ دوم مهدي شكيب با اشاره به طراحي اپليكيشن‌هاي مختلف گفت: از آنجايي‌ كه استفاده از تلفن‌هاي هوشمند و همچنين اينترنت همراه در بين كاربران به امري عادي تبديل‌شده و اكثر هم‌وطنان در طول روز و براي انجام كارهاي روزمره خود از آن استفاده مي‌كنند لذا اپليكيشن‌هاي كاربردي نقشي غيرقابل‌ انكار در اين زمينه خواهند داشت.
وي با اشاره به اهداف اين‌گونه اپليكيشن‌ها گفت: يكي از مهم‌ترين اهداف طراحان اين برنامه‌ها(اپليكيشن‌هاي جعلي)، سرقت اطلاعات خصوصي و مهم كاربران مي‌باشد. هرچند ارسال بدافزار نيز مي‌تواند جزء اهداف مهم آن‌ها باشد.
 
سرهنگ شكيب افزود: مهم‌ترين نكته‌اي كه بايد به آن اشاره كرد اين است كه كلاه‌برداران سايبري با استفاده از شيوه‌هاي مهندسي اجتماعي به‌صورت تلفني، پيامكي و يا بارگزاري محتواي جذاب در كانال‌ها و گروه‌هاي مختلف، سعي دارند اعتماد كاربران را به خود جلب كرده و در ادامه از آنان كلاه‌برداري كنند. بنابراين هم‌وطنان عزيز دقت داشته باشند در مواجهه با تبليغات و آگهي‌هاي جذاب و وسوسه‌انگيز، كمي حساس‌تر بوده و با دقت بيشتري در اين فضا فعاليت نمايند.
 
وي ادامه داد: برخي از اين اپليكيشن‌ها حتي به ارائه خدماتي مي‌پردازند كه وجهه قانوني نداشته و تنها به دنبال كسب منافع خود مي‌باشند. به‌عنوان‌مثال مي‌توان به برنامه‌هاي همسفرياب، همسر ياب و... اشاره كرد كه معمولاً بدون مجوز بوده و هدفي جز سرقت اطلاعات ندارند. لذا هم‌وطنان عزيز بايد مراقب اين‌گونه نرم‌افزارها باشند و به آن‌ها اعتماد نكنند.
 
رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري در ادامه افزود: از آنجايي‌كه كسب منافع مالي از مهم‌ترين اهداف سودجويان سايبري مي‌باشد لذا پيش‌بيني مي‌شود، طراحي اپليكيشن هاي جعلي بانكي، اپليكيشن‌هاي جعلي USSD و .... بيش‌ از پيش صورت گرفته و با ارسال پيغام‌هايي مبني بر به‌ روزرساني حساب بانكي، افزودن قابليت‌هاي دريافت و پرداخت به اپليكيشن‌ها، سازگار بودن نسخه جديد با برخي ديگر از برنامه‌ها و‌... به دنبال جلب اعتماد قربانيان و در نهايت سرقت رمزهاي عبور و اطلاعات بانكي كاربران باشند. بنابراين هم‌وطنان عزيز بايد مراقب اين‌گونه پيام‌ها باشند و در صورت نياز، اپليكيشن مربوطه را از بانك مربوطه و يا از ماركت‌هاي معتبر دريافت نموده و از دانلود كردن برنامه‌هايي كه در كانال‌ها و گروه‌هاي مختلف ارائه‌شده و يا لينك‌هايي كه فاقد اعتبار لازم مي‌باشد خودداري نمايند.
سرهنگ شكيب جعل را يكي از جرائم بسيار مهم دانست و گفت: در قانون، مجازات سنگيني براي اين مورد در نظر گرفته‌شده است. با استناد به بند ب ماده 734 قانون جرائم رايانه‌اي "هر كس اقدام به تغيير داده‌ها يا علائم موجود در كارت‌هاي حافظه يا قابل‌پردازش در سامانه‌هاي رايانه‌اي يا مخابراتي يا تراشه‌ها يا ايجاد يا واردكردن متقلبانة داده‌ها يا علائم به آن‌ها نمايد جاعل مي‌باشد" و بايد در مقابل مقام قضايي پاسخگوي عمل مجرمانه خود باشد.
وي با اشاره به نقش و مسئوليت مديران سايت‌ها، كانال‌ها يا ماركت هايي كه اقدام به تهيه و انتشار نسخه‌هاي جعلي برنامه‌هاي خدماتي و كاربردي مي‌نمايند، گفت: سوءاستفاده از عناوين و استفاده از هويت‌هاي ديگران جرم بوده، بنابراين انتشار آن‌ها نيز جرم مي‌باشد وفرد مجرم بايد در مقابل مقام قضايي پاسخگوي عمل انجام‌شده باشند.
اين مقام مسئول در توصيه به صاحبان اپليكيشن‌هاي معتبر و مهم در جلوگيري از فعاليت نسخه‌هاي جعلي، تأكيد كرد: البته نبايد از اين نكته غافل شد كه صاحبان اپليكيشن‌ها مي‌توانند با رعايت مسائل ايمني و امنيتي، اطلاع‌رساني مناسب و همچنين اقدامات قضايي، مانع فعاليت‌هاي اپليكيشن‌هاي جعلي شوند. يكي از اين اقدامات اعلام رسمي فعاليت مجاز اپليكيشن اصلي و ارائه در ماركت‌هاي معتبر مي‌باشد و ديگر اينكه در صورت وجود يا طراحي اپليكيشن‌هاي جعلي با مراجعه به مقامات قضايي ارائه شكايت نمايند. در اين صورت هم‌وطنان با فراق بال بيشتري مي‌توانند به انجام امور روزمره خود بپردازند.
وي ادامه داد: صاحبان كسب‌وكارهايي كه مورد سوءاستفاده قرارگرفته و از بستر آن‌ها، اپليكيشن هاي جعلي منتشرشده در اسرع وقت نسبت به اطلاع‌رساني و طرح شكايت اقدام نمايند. در صورت عدم اقدام به‌موقع در جهت جلوگيري از انتشار نسخه جعلي و وقوع كلاه‌برداري، انگشت اتهام به سمت آن‌ها نشانه مي‌رود. بنابراين در كمترين زمان ممكن به دادسرا مراجعه و مراتب را به مقام قضايي اطلاع دهند.
 
رئيس اداره پيشگيري از جرائم سايبري در پايان با اشاره به آدرس سايت پليس فتا آن را دريچه ارتباطي با شهروندان خواند و افزود: پليس فتا از هم‌وطنان درخواست مي‌كند در صورت مواجهه با موارد مشكوك آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مركز امداد و فوريت‌هاي سايبري، گزارش نمايند.
تاریخ به روز رسانی: 2018/02/27
تعداد بازدید: 4159
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal