۱۴۰۲ پنج شنبه ۹ آذر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
سياست‌هاي كلي نظام در حوزه پدافند غيرعامل

سياست‌هاي كلي نظام در امور «پدافند غيرعامل» (ابلاغي 29 بهمن 1389)

 
رهبر انقلاب اسلامي سياست‌هاي كلي نظام در امور «پدافند غيرعامل» را ابلاغ كردند.
 
پيش‌نويس اين سياست‌ها پيش از اين در مجمع تشخيص مصلحت نظام تهيه و به محضر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تقديم شده بود.
 
متن كامل اين سياست‌هاي ابلاغي كه به عنوان راهنماي دستگاه‌هاي اجرايي، تقنيني و نظارتي، خط مشي و جهت‌گيري نظام را در بخش مذكور تعيين مي‌كند، به شرح زير است:
 
1- تأكيد بر پدافند غيرعامل كه عبارت است از مجموعه اقدامات غيرمسلحانه كه موجب افزايش بازدارندگي، كاهش آسيب پذيري، تداوم فعاليت‌هاي ضروري، ارتقاء پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات و اقدامات نظامي دشمن مي‌گردد.
 
2- رعايت اصول و ضوابط پدافند غيرعامل از قبيل انتخاب عرصه ايمن، پراكنده‌سازي يا تجميع حسب مورد، حساسيت‌زدايي، اختفاء، استتار، فريب دشمن و ايمن سازي نسبت به مراكز جمعيتي و حائز اهميت بويژه در طرح­هاي آمايش سرزميني و طرح هاي توسعه آينده كشور.

3- طبقه‌بندي مراكز، اماكن و تأسيسات حائز اهميت به حياتي، حساس و مهم و روزآمدكردن آن در صورت لزوم.

4- تهيه و اجراي طرح‌هاي پدافند غيرعامل (با رعايت اصل هزينه – فايده) در مورد مراكز، اماكن و تاسيسات حائز اهميت (نظامي و غيرنظامي) موجود و در دست اجراء بر اساس اولويت‌بندي و امكانات حداكثر تا پايان برنامه ششم و تأمين اعتبار مورد نياز.

5- تهيه طرح جامع پدافند غيرعامل در برابر سلاح­هاي غيرمتعارف نظير هسته‌­اي، ميكروبي و شيميايي.

6- دو يا چندمنظوره كردن مستحدثات، تأسيسات و شبكه‌هاي ارتباطي و مواصلاتي در جهت بهره‌گيري پدافندي از طرح­هاي عمراني و بويژه در مناطق مرزي و حساس كشور.

7- فرهنگ سازي و آموزش عمومي در زمينه به كارگيري اصول و ضوابط پدافند غيرعامل در بخش دولتي و غيردولتي، پيش­‌بيني مواد درسي در سطوح مختلف آموزشي و توسعه تحقيقات در زمينه پدافند غيرعامل.

8- رعايت طبقه­‌بندي اطلاعات طرح­هاي پدافند غيرعامل.

9- ممانعت از ايجاد تأسيسات پرخطر در مراكز جمعيتي و بيرون بردن اين­گونه تأسيسات از شهرها و پيش­بيني تمهيدات ايمني براي آن دسته از تأسيساتي كه وجود آنها الزامي است و ممانعت از ايجاد مراكز جمعيتي در اطراف تأسيسات پرخطر با تعيين حريم لازم.

10- حمايت لازم از توسعه فناوري و صنايع مرتبط مورد نياز كشور در پدافند غيرعامل با تأكيد بر طراحي و توليد داخلي.

11- به كارگيري اصول و ضوابط پدافند غيرعامل در مقابله با تهديدات نرم­‌افزاري و الكترونيكي و ساير تهديدات جديد دشمن به منظور حفظ و صيانت شبكه ‌هاي اطلاع‌­رساني، مخابراتي و رايانه‌­اي.

12- پيش­بيني سازوكار لازم براي تهيه طرح­هاي مشترك ايمن­سازي و ايجاد هماهنگي در ساير طرح­ها و برنامه­‌ها و مديريت نهادهاي مسئول، در دو حوزه پدافند غيرعامل و حوادث غيرمترقبه در جهت هم‌­افزايي و كاهش هزينه‌ها.

13- ايجاد مركزي براي تدوين طراحي، برنامه‌­ريزي و تصويب اصول و ضوابط، استانداردها، معيارها، مقررات و آيين نامه هاي فني پدافند غيرعامل و پيگيري و نظارت بر اعمال آنها.
تاریخ به روز رسانی: 2018/02/19
تعداد بازدید: 7610
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal