۱۴۰۲ پنج شنبه ۹ آذر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
10 نكته حياتي كه درباره آنفولانزاي مرغي نمي‌دانيد
آيا ويروس آنفولانزاي مرغي قابل انتقال به انسان است؟

10 نكته حياتي كه درباره آنفولانزاي مرغي نمي‌دانيد

از ياد نبريد به هيچ عنوان پرنده مرده را لمس نكنيد، حتي اگر دستكش پوشيده باشيد، اما اگر در طبيعت به گروه انبوهي از پرندگان مرده برخورد كرديد، شك نكنيد كه چنين مرگي مي‌تواند ناشي از يك سم و يا يك بيماري خطرناك باشد. در هر صورت به اجساد نزديك نشويد و در اولين فرصت به سازمان‌ها يا ارگان‌هاي مربوطه خبر دهيد تا اقدامات لازم در كوتاه‌ترين زمان ممكن صورت پذيرد.
آنفولانزاي مرغي از آن‌جايي كه به راحتي توسط پرندگان مهاجر در سرتاسر جهان پخش مي‌شود، يك زنگ خطر بسيار ترسناك است كه در دهه‌هاي اخير ذهن بسياري از مردم و مسئولين را به خود درگير كرده است. اين بيماري عفوني پرندگان به راحتي با روش‌هاي مختلف به انسان نيز منتقل مي‌شود. اين امر به تنهايي سبب شده است كه دولت‌هاي سراسر جهان براي مبارزه با آن دست به همكاري و اجراي برخي از فوريت‌ها مهم بزنند. در ادامه اين مطلب ما شما را با شيوه انتشار و نحوه برخورد درست با آنفولانزاي مرغي آشنا مي‌كنيم. البته در اين مطلب به برخي از سوالات بنيادي درباره ويروس آنفولانزا نيز پاسخ داده شده است.


آنفولانزاي مرغي چيست؟

آنفولانزاي مرغي يك نوع بيماري عفوني شناخته شده پرندگان است كه به راحتي و به سرعت در بين پرندگان منتشر مي‌شود و سالانه تلفات بسيار زيادي را بر محيط زيست متحمل مي‌كند. البته اين ويروس خطرناك پرندگان اهلي و حتي انسان‌ها را نيز بيمار مي‌كند. از اين رو مراقبت از خود در برابر اين ويروس امري بسيار ضروري است. ويروس آنفولانزا به صورت جدي در اوايل سال 1900 ميلادي توسط دانشمندان دامپزشك مورد توجه قرار گرفت. البته همه گير شدن اين بيماري در سال 2003 از كشور‌هاي جنوب شرقي آسيا آغاز شد. در آن سال شيوع آنفولانزاي مرغي بين پرندگان گوناگون گزارش شد. از ديگر مشكلات اين ويروس راحت منتشر شدن آن است. از اين رو اگر مرغ‌هاي خانگي يك خانوار، به بيماري آنفولانزا مبتلا شوند، در چنين شرايطي اگر تدابير بهداشتي خاص در نظر گرفته نشود و موارد ايمني به خوبي مورد كنترل قرار نگيرد، اين بيماري به سرعت در بين تمام مرغ‌هاي روستا، شهر و حتي كشور پخش مي‌شود. جالب است كه بدانيد عفونت حاصل از عملكرد آنفولانزاي مرغي در بين پرندگان وحشي و حتي خوك‌ها نيز مشاهده شده است. آنفولانزاي مرغي از آن جهت بسيار خطرناك و منحصر به فرد است كه به راحتي مي‌تواند از يك پرنده بيمار زنده و يا مرده به انسان منتقل شود. طبق برآورد‌ها تقريبا 15 گونه ويروس آنفولانزا وجود دارد، اما ويروس آنفلوانزاي H5N1 مي‌تواند به انسان منتقل شده و باعث مرگ و مير فراوان نيز شود.
 

ويروس آنفولانزا چگونه به انسان منتقل مي‌شود؟

انسان‌ها اگر به طور مستقيم با پرندگان آلوده به آنفولانزاي مرغي تماس داشته باشند، به راحتي به اين ويروس مرگبار آلوده مي‌شوند. البته كساني كه با پرندگان آلوده بيشتر در تماس هستند، در معرض خطر بيشتري قرار دارند. محقين در اين باره مي‌گويند اين ويروس از انسان به انسان ديگر منتقل نمي‌شود. اما مطالعات ويتنامي‌ها نشان مي‌دهد؛ امكان انتقال اين ويروس از انسان به انسان ديگر امكان پذير است. البته اگر اين ويروس به نوع ديگر، جهش يابد به راحتي مي‌تواند از انسان به انسان ديگر منتقل شود.

علائم وجود آنفولانزا در انسان و پرندگان

در انسان علائم آنفولانزا شامل گلودرد و سرفه است. اين علائم معمولا بين 3 الي 5 روز به طول مي‌انجامد. البته ابتلا به ويروس آنفولانزاي مرغي H5N1 بسيار مرگبار است. اين ويروس قادر است حدود 50 درصد از قربانيان خود را از پاي در بياورد. از اين رو بايد آن را جدي گرفت. اما پرندگاني كه به ويروس آنفولانزا مبتلا مي‌شوند، بدون هيچ علامت خاصي مي‌ميرند. ولي تورم ناگهاني در اطراف چشم‌ها و كناره گوش‌هاي پرندگان قابل مشاهده است.
 

شدت بيماري آنفولانزا چقدر است

شدت بيماري آنفولانزا بسيار متفاوت است؛ به طور مثال در سال 1997 شيوع بيماري آنفولانزاي مرغي H5N1 در هنگ كنگ، 18 نفر را مبتلا كرد كه در اين بين 6 نفر جان خود را از دست دادند. در حال حاضر شيوع بيماري آنفولانزاي مرغي بسيار شديد است، به گفته سازمان بهداشت جهاني از 348 مورد آلوده به ويروس آنفولانزاي مرغي در اندونزي 216 نفر جان خود را از دست داده‌اند. خبر تاسف بار درباره ويروس آنفولانزاي مرغي H5N1 اين است كه اين بيماري در بين 50 كشور جهان منتشر شده است و تقريبا طي اين چند سال چيزي حدود 200 ميليون پرنده را به كام مرغ كشانده است.
 
خوردن مرغ و رابطه آن با ابتلا به بيماري آنفولانزا

به طور دقيق مدركي وجود ندارد كه ثابت كند، گوشت پخته شده مرغ آلوده به ويروس آنفولانزا مي‌تواند انسان را آلوده كند. اما از آنجايي كه جهش ويروس آنفولانزا دور از انتظار نيست، كساني كه در كنار پرندگان زندگي مي‌كنند و يا از گوشت آن‌ها استفاده مي‌كنند، اين مورد را نبايد ناديده بگيرند. در هر صورت احتياط براي مصرف نكردن پرندگاني كه احتمال آلوده شدن آن‌ها به بيماري آنفولانزاي مرغي بالاست يك نوع پيشگري موثر و هوشمندانه است. اگر شما در محيطي زندگي مي‌كنيد كه احتمال رفت و آمد پرندگان وحشي زياد است. سعي كنيد قبل از شكار و مصرف گوشت اين گونه پرندگان حتما از آخرين اخبار روز درباره انتشار ويروس آنفولانزاي پرندگان با خبر باشيد.
 

شيوه درست برخورد با يك پرنده وحشي و حتي اهلي مرده

اگر در طبيعت و يا در حياط خانه با پرنده مرده روبه‌رو شديد، اولا به هيچ عنوان به آن نزديك نشويد. در چنين شرايطي اگر شكل ظاهري پرنده سالم بود؛ حتما شك كنيد و مراتب را به محيط زيست، بهداشت و حتي جهاد كشاوزي خبر دهيد تا اين گونه سازمان‌ها با آزمايش‌هايي كه بر روي جسد پرنده مرده انجام مي‌دهند، از وجود دليل مرگ پرنده جويا شده و اقدامات لازم را انجام دهند. از ياد نبريد به هيچ عنوان پرنده مرده را لمس نكنيد، حتي اگر دستكش پوشيده باشيد، اما اگر در طبيعت به گروه انبوهي از پرندگان مرده برخورد كرديد، شك نكنيد كه چنين مرگي مي‌تواند ناشي از يك سم و يا يك بيماري خطرناك باشد. در هر صورت به اجساد نزديك نشويد و در اولين فرصت به سازمان‌ها يا ارگان‌هاي مربوطه خبر دهيد تا اقدامات لازم در كوتاه‌ترين زمان ممكن صورت پذيرد.


آگاه سازي مردم راهي براي كنترل شيوع ويروس آنفولانزا

بي‌شك آگاه سازي مردم نسبت به خطرات ويروس آنفولانزاي پرندگان يك روش بسيار موثر براي در امان ماندن از شيوع بي رويه اين بيماري خطرناك است. همان طور كه مي‌دانيد نيروي انساني براي مهار چنين مشكلاتي بسيار موثر خواهد بود؛ چرا كه مردم با ديدن صحنه‌هاي مشكوك مي‌توانند به سازمان‌هاي مربوط اطلاع رساني كنند. اين اطلاع رساني اگر به موقع صورت گيرد، مي‌تواند بسيار موثر واقع شود. در واقع اين روش يك راهكار پر كاربرد براي ريشه كن كردن موارد آلوده در طبيعت است. البته مردم به هيچ عنوان نبايد خودشان بدون داشتن تجهيزات ايمني وارد عمل شوند.
 

اقدامات محلي براي مبارزه با ويروس آنفولانزا

در واقع مردم وقتي با جسد پرندگان وحشي روبرو مي‌شوند، بهترين كار ممكن اين است كه در فاصه دو كيلومتري از جسد و يا اجساد پرندگان را قرنطينه كنند و از عبور مرور افراد و حتي حيوانات اهلي و وحشي جلوگيري كنند تا اشخاصي كه براي اين كار دوره ديده‌اند، سر صحنه حاضر شوند و اقدامات پيشگيري را به درستي انجام دهند. از ياد نبريد اگر مرغ خانگي شما با اجساد پرنده‌اي مرده و آلوده در تماس باشد، به ويروس آنفولانزا مبتلا مي‌شود كه در اسرع وقت بايد معدوم شود.


واكسيناسيون

واكسيناسيون سالانه آنفولانزا معمولا از شما در برابر ويروس آنفولانزاي پرندگان حفاظت نمي‌كند. اما اين واكسيناسيون مي‌تواند احتمال انتقال ويروس آنفولانزا از پرندگان به انسان را كاهش دهد. از ياد نبريد تا بيماري آنفولانزاي مرغي به صورت همه گير انتشار نيابد، واكسني براي مقابله با آن درست نمي‌شود. با اين حال دانشمندان تدابيري را براي مقابله با ويروس آنفولانزاي مرغي H5N1 ارائه كرده‌اند كه مي‌تواند بسيار موثر باشد. در هر صورت اولويت تزريق واكسن ابتدا براي اشخاصي است كه به طور مستقيم در جمع آوري و معدوم سازي پرندگان آلوده و محقيق در اين زمينه است. پس از اين گروه كودكان و سالمندان در اولويت‌هاي بعدي قرار دارند. البته افرادي كه از بيماري‌هايي چون؛ ديابت، بيماري‌هاي قلبي، آسم رنج مي‌برند و حتي زنان باردار در اولويت‌هاي بعدي دريافت واكسن قرار دارند.
 

بيماري حاصل از ويروس آنفولانزاي مرغي به چه ميزان خطرناك است

سازمان بهداشت جهاني هشدار داده است كه آنفولانزاي مرغي مي‌تواند جدي‌تر از بيماري سارس باشد. آن‌ها معتقدند اگر ويروس آنفولانزاي مرغي جهش يابد و بتواند از يك انسان به انسان ديگر منتقل شود، بي‌شك فاجعه انساني رخ خواهد داد. سازمان بهداشت جهاني پيش بيني كرده كه اگر چنين چيزي اتفاق بيافتد، مي‌تواند باعث مرگ 50000 نفر فقط در انگلستان شود.
تاریخ به روز رسانی: 2018/02/19
تعداد بازدید: 9938
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal