۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
1398/02/16 يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد + تصاوير
يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد + تصاوير
صبح چهارشنبه 11 ارديبهشت سال جاري اولين نشست مديران پدافند غيرعامل 51 شهرداري كشور، با حضور سردار دكتر غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور، مهندس كريمي معاون امور شهري و تهران سازمان پدافند غيرعامل و دكتر مجيد عبدالهي رئيس مركز مطالعات برنامه ريزي شهري و روستايي در محل سالن كنفرانس شهيد آبشناسان سازمان پدافند غيرعامل كشور برگزار شد.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

اين نشست به منظور بررسي پيادمد هاي سيل اخير در استان هاي سيل زده كشور و همچنين اقدامات انجام شده و اشتراك تجربيات مديران پدافند غيرعامل تشكيل شد، مديران پدافند غيرعامل شهرداري هاي كشور در اين نشست به تشريح اقدامات خود پرداختند.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

امير عزيزي مدير پدافند غيرعامل شهرداري مشهد به عنوان اولين سخنران از اقدامات شهرداري مشهد در جريان كمك به سيل زدگان و ايفاي نقش استان خراسان رضوي به عنوان استان معين در كمك به سيل زدگان گلستاني پرداخت.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

سپس خانم رياحي مدير اداره پدافند غيرعامل شهرداري همدان، گزارشي از اقدامات پيشگيرانه شهرداري همدان در رابطه با جلوگيري از بروز حوادث ناشي از سيل با انجام لايروبي و تشكيل ستاد بحران قبل از بروز سيل و پس از دريافت هشدارهاي سازمان هواشناسي را ارائه كرد.

در ادامه اين گردهمايي دكتر كريمي نيا معاون بهداشت و درمان قرارگاه پدافند زيستي سازمان به تشريح پيامد هاي زيستي ناشي از سيل پرداخت.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

وي پيامدهاي زيستي شايع از حادثه سيل را؛ پيامد هاي بيماري هاي واگيردار: مثل هپاتيت A، پيامدهاي پرتويي: نشت پرتويي از دستگاه هاي ct scan وچشمه هاي پرتوزا، پيامد هاي مردم محور: تاثيرات روحي و رواني ناشي از خسارات وارده به اموال مردم و عمليات هاي رواني دشمنان نظام در جهت تشديد اين تاثيرات، پيامدهاي اجتماعي ناشي از سيل: سرقت، تجاوز، مصرف مواد مخدر و...، خسارت به صنايع، تفرقه انگيزي دشمنان و ... عنوان كرد و به بررسي راهكارهاي مناسب براي مواجه و جلوگيري از اين پيامدها پرداخت.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

دكتر مجيد عبدالهي رييس مركز مطالعات برنامه ريزي شهري و روستايي از منظر نظري پديده سيل را بررسي نمود و انواع سيل اعم از سيل تدريجي و سيل ناگهاني را براي حاضرين تشريح كرد، وي همچنين تعيين حريم بستر رودخانه و جلوگيري از ساخت ساز در بستر ممنوعه را لازمه شهرسازي دانست.

در ادامه اين نشست اسدالله كريمي معاون امور شهري و تهران سازمان پدافند غيرعامل كشور با تاكيد بر لزوم پيگيري و تسريع در انجام مطالعات شهري اظهار داشت:23 شهر مطالعات شهري در حوزه پدافند غيرعامل را آغاز كرده اند و در سال جاري 27 شهر ديگر نيز اين مطالعات را بايد شروع كنند، از ديگر برنامه هاي حوزه شهري كه توسط مديران پدافند هر شهر بايستي مورد پيگري و اجرا متداوم باشد؛ برگزاري رزمايش ها است.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

وي در ادامه گفت: آموزش تخصصي آتشنشانان، آموزش بخش خصوصي در شهرسازي و همچنين آموزش مديران فضاي سبز از برنامه هاي شهرداري ها در سال 98 بايد باشد.

كريمي اظهار داشت: در سال جاري جلسات معاونت امور شهري و تهران سازمان پدافند غيرعامل به صورت دوره اي در شهر هاي كشور برگزار مي‌شود، در همين راستا جلسه بعدي در شهر مقدس مشهد و در جوار بارگاه منور ثامن اللحجج برگزار خواهد شد.

چهارمين سخنران از استان هرمزگان و از شهر بندرعباس گزارش خود را از اقدامات شهرداري بندرعباس در بارش هاي ابتداي سال ارائه داد و اهم تهديدات انسان ساخت اين شهر را بازگو كرد.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

سردار سرتيپ پاسدار غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور به عنوان سخنران اصلي اين گردهمايي با اشاره به تذكرات رهبر معظم انقلاب در خصوص پدافند غيرعامل؛ تاكيد كرد و افزود: شهرداران بايستي اهميت پدافند غيرعامل را بخوبي درك كنند. مديران پدافند غيرعامل شهري بايد با جديت و بنا به اقتضاعات خود فعاليت هاي پدافند غيرعامل را دنبال كنند و اين مهم را در همه عرصه ها و در همه سطوح گسترش دهند.

وي در ادامه اظهار داشت: موضوع تهديدات موضوع محوري سازمان پدافند غيرعامل است، لذا بايد به اين نكته توجه كرد كه لزوم پيشگيري و مقاوم سازي در برابر تهديدات طبيعي بر عهده سازمان مديريت بحران و دفاع در برابر تهديدات انسان ساخت بر عهده سازمان پدافند غير عامل است.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با بيان اين كه تهديداتي كه ما با آن درگير هستيم تهديداتي پويا است، افزود؛ اين تهديدات علاوه بر پويايي؛ از قابليت دانش پايه بودن بهره ميبرند، انسان در آن ها دخيل هستند و اختلاط شديد در فرصت و تهديد در آن ها مشاهده مي‌شود.

سردار جلالي همچنين در ادامه افزود: هدف از تهديدات غير نظامي دشمن، ناتوان سازي ، ايجاد درگيري مردم با حكومت و ايجاد فشار بر حكومت ها است.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

رئيس قرارگاه پدافند سايبري كشور هشدار داد؛ يكي از بسترهاي اين نوع تهديدات فناوري ها نوين هستند كه بايستي بشدت مراقب اين نوع فناوري ها بود؛ در تهديدات فناورانه، تعامل و تبادل داده، قابليت فرماندهي و كنترل از راه دور وجود دارد، كه در مقابل اين قابليت ها آسيب هايي از قبيل نفوذ، دستكاري اطلاعات، دستكاري نرم افزاري و دسترسي به داده ها را مي توان در آن متصور شد، لذا استفاده از فناوري هاي نوين و هوشمندسازي شهري بايد با دقت مديران پدافند شهري و در نظر گرفتن تمامي الزامات و ملاحظات صورت بگيرد، يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور با تبيين برنامه هاي مديران ، عنوان كرد: مديران پدافند غيرعامل شهري بايد درمحورهاي ؛

1) انجام اقدامات عمومي و تخصصي

2) برگزاري كلاس ها و دوره هاي آموزشي در سطوح مختلف

3) تهيه برنامه جامع شهري

4) انجام رزمايش ها و مانورهاي عمومي و تخصصي در شهر و زيرساخت هاي شهري

5) بازديد، بازرسي و پيگيري حسن انجام كار

6) خارج كردن زيرساخت هاي خطرناك از شهرها(اگر امكان خروج نيست، حتما الزامات ايمني و پدافند غيرعامل بايد در آن رعايت شود.)

7) تدوين طرح تخليه اضطراري شهر

8) وجود زير ساخت هايي با كاركردهاي دو يا چند منظوره در شهر

9) در اولويت قرار گرفتن حفاظت از مردم و جمعيت در شهرها ( اولويت پدافند غيرعامل در تمامي امور)

10) مصون سازي زيرساخت ها در برابر هر نوع تهديد

11) مشخص نمودن ميزان تاب آوري هر يك از زير ساخت ها

12) ارائه كشف و راحل مصون سازي وابستگي زيرساخت ها براي جلوگيري از تخريب آبشاري در شهرها

از برنامه هاي پدافند غيرعامل را پيگيري و اجرايي كنند.

يك شهر هوشمند را مي‌توان به وسيله ويروس سايبري بمب باران كرد

در پايان اين نشست، نمايندگان شهرداري ها و مديران پدافند غيرعامل 51 شهرداري كشور مشكلات، موانع و پيشنهادات خود را به رياست سازمان پدافند غيرعامل انتقال دادند و سردار جلالي نيز در اين باره قول همكاري و مساعدت داد.

منبع:پايداري ملي 

تعداد بازدید: 107
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal