۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
1397/12/22 آمريكايي‌ها در حال انتقال تروريست‌ها به افغانستان، آسياي مركزي و قفقاز هستند
آمريكايي‌ها در حال انتقال تروريست‌ها به افغانستان، آسياي مركزي و قفقاز هستند
حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز سه شنبه در جمع نخبگان عراق در بغداد، اظهار داشت: در مذاكرات در خصوص همه مباحث مهمي كه مورد نظر دو دولت در حوزه دوجانبه، منطقه اي و بين‌المللي بود، گفت‌وگو و به توافقات خوبي دست يافتيم.

رئيس جمهور با ابراز خرسندي از اينكه در همه شرايط پيچيده و سخت منطقه، ملت هاي ايران و عراق پيوسته در كنار هم بوده‌اند، افزود: در جريان مبارزه با داعش، جمهوري اسلامي ايران در كنار مردم عراق بود.

روحاني با برشمردن اهداف قدرت هاي سلطه‌گر از كشاندن تروريست‌ها و داعش به منطقه، گفت: ايجاد شكاف و تفرقه ميان كشورها و ملت‌هاي منطقه، ايجاد اختلافات عميق ميان قبايل و مذاهب، توجيه حضور نامشروع خود در منطقه، انهدام عراق و سوريه و برخي كشورهاي منطقه و در نهايت معرفي خودشان به عنوان منجي و در نهايت ارائه چهره‌اي خشن از اسلام از جمله اهداف قدرت هاي سلطه گر بود.

رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ملت بزرگ عراق و سوريه و مردم هوشيار منطقه، تمام توطئه هاي قدرت هاي استكباري را نقش بر آب كردند، اظهار كرد: مسلمانان منطقه توانستند به دنيا بگويند كه اين تروريست ها مسلمان واقعي نيستند و بر خلاف تبليغات اسلام ستيزانه، اسلام دين عدالت، رحمت و همزيستي مسالمت آميز با همه اقوام و اديان است.

روحاني با بيان اينكه ملت هاي منطقه به همه جهانيان نشان دادند كه حامي اصلي تروريست ها خود استكبار جهاني است، افزود: كاملا آشكار بود كه اين تروريست ها از كجا تامين مالي و تسليحاتي مي شوند و نفت و آثار باستاني غارت شده منطقه را چگونه و در چه بازارهايي به فروش مي‌رسانند.

رئيس‌جمهور تصريح كرد: ما همچنين اجازه نداديم قدرت هاي سلطه‌گر بتوانند خود را منجي منطقه معرفي كنند و اكنون همگان مي دانند در نابودي تروريست ها در منطقه، اين قدرت هاي غربي هيچ نقشي نداشتند و تنها با هواپيماها و بالگردهاي خودشان عمليات نمايشي انجام دادند و قدرتي كه توانست تروريست ها را از بين ببرد، ملت، ارتش، مجاهدان عراقي و فتواي مرجعيت بود.

روحاني با بيان اينكه ما به عنوان وظيفه اسلامي، ديني و همسايگي از روز نخست در كنار مردم عراق بوديم و امروز هم هستيم، گفت: در دنيا هيچكس ترديدي ندارد كه پيروز اين جنگ ملت عراق بود و تروريست ها هيچ ارتباطي با اسلام و پيامبر(ص) و اهل بيت(ع) نداشته و ندارند.

رئيس جمهور با تبريك اين پيروزي بر تروريست ها به ملت و دولت عراق، افزود: البته مساله تروريسم هنوز تمام نشده نيست و ممكن است تروريست ها به اشكال مختلف براي مردم منطقه مشكل ايجاد كنند؛ چرا كه آمريكايي ها خواب ديگري را براي منطقه ديده اند و در حال انتقال تروريست ها به افغانستان ، آسياي مركزي و قفقاز هستند.

روحاني با بيان اينكه همه ملت هاي مسلمان و متعهد منطقه جنگ با تروريسم را تا از بين بردن فتنه ادامه خواهند داد، گفت: ما نيازمند يك وحدت و اتحاد بزرگ براي ايجاد قدرت بزرگ منطقه اي هستيم تا وقتي ابرقدرتها راجع به اين منطقه فكر مي كنند در سطر اول ذهن‌شان نفت و غارت منطقه نباشد و به فكر اين باشند كه اين منطقه داراي تمدن عظيم و فرهنگ بزرگ و با وحدتشان يك قدرت بزرگ در منطقه هستند.

رئيس جمهور روابط دو دولت و ملت ايران و عراق را بسيار ممتاز و مثال زدني در منطقه و جهان دانست و گفت: اينكه ميليون ها عراقي و ايراني طي سال به كشور يكديگر رفت و آمد مي كنند نشان علائق تاريخي و فرهنگي ميان دو ملت بزرگ ايران و عراق است.

روحاني افزود: ما خواهان عراقي در كنار ايران و ايراني در كنار عراق هستيم و مي خواهيم در كنار هم سازنده يك قدرت بزرگ در منطقه نه عليه كشور ديگر باشيم بلكه مي خواهيم با وحدت و اتحاد، ديگر كشورهاي دوست در منطقه را جذب و جلب كنيم و اين دو قدرت هر چه سريع‌تر تبديل به سه، چهار و پنج قدرت در كنار يكديگر باشند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه ترديد نداريم اقتصاد، فرهنگ، روند سياسي ما و اهداف منطقه‌اي ما مكمل يكديگر خواهد بود، گفت: در اين سفر تصميم گرفتيم كه روابط اقتصادي، فرهنگي، علمي و سياسي دو ملت روز به روز افزايش يابد.

روحاني افزود: ما همچنين تصميم گرفتيم خطوط آهن دو كشور به يكديگر متصل شود، روابط تجاري را تسهيل و پول ويزا را حذف مي كنيم و دولت عراق هم اعلام خواهد كرد كه اين كار را انجام مي دهد.

رئيس جمهور با بيان اينكه به طرف عراقي پيشنهاد داديم كه مي توانيم مبادلات تجاري را با پول ملي و بدون نياز به ارز خارجي انجام دهيم، گفت: ما علاقه منديم كه ويزا برداشته شود و به راحتي ملت ها با هم رفت و آمد كنند اما دولت عراق در اين مرحله معتقد بود كه مبلغ ويزا در مرحله نخست برداشته شود و در مرحله بعدي ويزا حذف شود.

روحاني با اشاره به اينكه علاقه مند هستيم كه دانشگاه ها و مراكز علمي دو كشور همكاري هاي خود را توسعه دهند، اظهار كرد: اعلام آمادگي كرده ايم كه تمام آزمايشگاه هاي دانشگاه هاي عراقي را با همه امكاناتي كه داريم نوسازي و بازسازي كنيم.

رئيس جمهور عراق يكپارچه و متحد را به نفع عراق، منطقه و ايران دانست و افزود: وحدت ملت عراق بسيار با اهميت است. ما مي دانيم اگر وحدت طوايف ، اقوام ، مذاهب و اديان نباشد آن جامعه نمي تواند قدرت واقعي خود را در برابر دشمنان نشان دهد.

روحاني اظهار داشت: اگر فردي در عراق به دست تروريست ها كشته مي شد اشك تاثر ما جاري مي شد قبل از اينكه بپرسيم آن فردي كه كشته شده داراي چه زبان ، مذهب و عقيده اي بوده است. اگر يك بيگناه كشته شود انسانيت قرباني شده است.

در اين ديدار چندتن از رهبران اديان، مذاهب، قوميت ها و سران عشائر عراق نقطه نظرات خود را درخصوص روابط دو جانبه و مسائل منطقه مطرح كردند.

قدرداني از كمك هاي بي دريغ جمهوري اسلامي به عراق در جنگ با داعش و تاكيد بر ضرورت گسترش روابط همه جانبه از مهمترين محورهاي سخنان اين شخصيت ها بود.

تعداد بازدید: 2
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal