۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر پدافند غیر عامل دفتر پدافند غیر عامل
صفحه اصلی
1397/12/20 حكم رهبري منشور پيش روي قوه قضائيه است/ هيچ‌كس حق دور زدن قانون را نخواهد داشت
حكم رهبري منشور پيش روي قوه قضائيه است/ هيچ‌كس حق دور زدن قانون را نخواهد داشت
مراسم توديع و معارفه رؤساي قديم و جديد قوه قضائيه دقايقي پيش آغاز شد. در اين مراسم مقامات لشكري و كشوري، معاونين قوه قضائيه، تعدادي از نمايندگان مجلس و رؤساي دادگستري‌ها و نمايندگاني از دولت حضور دارند.

در ابتداي اين مراسم محسني اژه‌اي ضمن تقدير از حضار و مقامات گفت: چهار دهه از انقلاب گذشته و نظام به بسياري از اهداف خود رسيده است.

وي ادامه داد: قوه قضائيه در اين چهل سال با مسئولان دلسوز خدمات بسيار ارزشمند داشته است، موفقيت‌هاي چشمگيري داشتيم اما تا نقطه مطلوب فاصله داريم.

محسني اژه‌اي با بيان اينكه نيروي انساني سرمايه است گفت: در زمان آيت الله آملي لاريجاني 22 هزار نيروي جوان و با استعداد در قوه قضائيه مشغول به كار شدند.

وي افزود: يكي از پرونده‌ها در سال‌هاي اخير مربوط به تعاوني‌هاي اعتباري بود كه فقط در پنج تعاوني با بيش از دو ميليون نفر مواجه بوديم.

در ادامه اين جلسه حجت‌الاسلام و المسلمين محمد محمدي‌گلپايگاني، رئيس دفتر مقام معظم رهبري حكم انتصاب آيت الله سيد ابراهيم رئيسي از سوي رهبر انقلاب را قرائت كرد.

آيت الله سيد ابراهيم رئيسي گفت: اميدوارم اعتماد رهبري به حقير در مسئوليت خطير قوه قضائيه، موجب شرمندگي بنده خدمت ايشان و قضات و مردم و نيروهاي انقلابي نشود.

وي ادامه داد: حكم رهبري را منشور هشت ماده‌اي براي همه همكاران قضائي مي‌دانم و اين حكم منشور پيش روي قوه قضائيه است.

وي ادامه داد: بايد صميمانه از تلاش‌هاي خالصانه حضرات رؤساي محترم قوه قضائيه در طول تاريخ انقلاب اسلامي حضرت آيت الله دكتر بهشتي، موسوي اردبيلي، يزدي و قريب به يك دهه تلاش‌هاي آيت الله آملي لاريجاني تشكر كنم و به روح بلند آيت الله شاهرودي درود بفرستم و خدمات خالصانه ايشان ذخيره آخرت ايشان باشد انشاالله. از همه مسئولين عالي كه در سطوح مختلف كمك كردند آنها كه سر به تيره تراب بردند خداوند انشاالله همه شأن را در سر سفره امام رضا عليه السلام مهمان كند و آنها كه در قيد حيات هستند خداوند انشاالله در توفيقاتشان بيافزايد.

آيت‌الله رئيسي با اشاره به اينكه بدون ترديد خدمات بزرگي در اين 4 دهه صورت گرفته و قابل تقدير است گفت: هركس در خور خود و با برنامه‌هايي كه داشته اقداماتي كرده است تا امروز اين شرايط و وضعيت را پيدا كنيم. امروز شرايط را جناب آقاي محسني اژه‌اي در خدمات اين دوره از تلاش و خدمت بيان كردند كه البته فرصت نيست بسياري از كارها را بيان كنيم.

وي با بيان در طول سه سال گذشته فرصتي پيدا كردم و بيش از گذشته با مشكلات و با زندگي مردم در سطوح مختلف آشنا شدم گفت: به نظرم با مشكلات، تنگناها در زندگي مردم آشنايي بيشتر بايد داشت و اين فرصت 3 ساله براي من اين فرصت را مهيا كرد. تمام تلاشم را مي‌كنم تا از ظرفيت فعلي و بالقوه براي كاهش درد و مشكلات و احقاق حقوق مردم در مسير اجراي عدالت آنچه كه مورد خواست مردم عزيزمان است تلاش كنم.

وي ادامه داد: با همه تلاش‌هايي كه انجام شده مردم در مورد اجراي عدالت همچنان نگران هستند و خواست و مطالبه مردم است كه در سطوح مختلف اجراي عدالت را بيش از گذشته ببينند و تحول قضائي در اين دوره به نظر من بايد در بستر گام دوم تحول قضائي شكل بگيرد. برنامه تحول قضائي در بستر گام دوم كه مقام معظم رهبري فرمودند ان‌شاالله به همكاري همه بخش‌ها هم در دولت و همچنين در مجلس نياز است كه هركس در حوزه كاري خود تلاش كند تا اين گام به ويژه در اجراي عدالت به خوبي برداشته شود.

آيت الله رئيسي با تاكيد بر اينكه در گام دوم انقلاب اجراي عدالت به عنوان يكي از نكات مهم تلقي شده و از نكات مهم در قانون اساسي ما و همچنين مورد تاكيد امامين انقلاب بوده واقعاً مي‌طلبد امروز به يك نقطه قابل قبول در ارتباط با اجراي عدالت به تفاهم برسيم گفت: آنچنان كه فرمودند درباره عدالت كتاب‌هاي بسياري مي‌شود نوشت اما چه كنيم مردم احساس اجراي عدالت كنند؟ بنده نمي‌خواهم بگويم اجراي عدالت مساوي اجراي قانون است اما فعلاً اگر بخواهيم بر يك اصلي توافق كنيم آن اجراي قانون است.

وي افزود: هيچكس در هيچ شرايطي و در هيچ جايگاهي حق دور زدن قانون و تخلف قانوني را نخواهد داشت. مسئله اجراي قانون را امروز در همه سطوح كشور بايد جدي گرفت و در كشور ما هر روز يك حزب و يك جرياني مي‌آيد و ما بايد بر اجراي قانون توافق كنيم و اين مسئله را جدي بگيريم و بنده هم به عنوان نكته محوري ان‌شاالله توجه خواهم داشت.

رئيس قوه قضائيه با اشاره به اينكه در ارتباط با دستگاه قضائي تلاش‌هاي زيادي شده اما امروز همچنان مسئله اطاله دادرسي و اينكه تعداد ورودي پرونده به دستگاه قضائي زيبنده نظام اسلامي نيست، تصريح كرد: بايد رفت سرچشمه‌ها را بررسي كرد. توليد اين ميزان پرونده از كجا شكل گرفته است؟ جايگاه پيشگيري را دولت و مجلس با تصويب قوانين پيشگيرانه برعهده دارند، و در حوزه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي هيچ دستگاهي در كشور نيست كه وظيفه پيشگيري از وقوع جرم نداشته باشد.

آيت الله رئيسي با بيان اينكه تمامي اقدامات بايد پيشگيري از ناهنجاري در جامعه باشد افزود: مسئله پيشگيري بسيار مهم است. رياست محترم مجلس در جلسه تشريف دارند، واقعاً از قوانين ما بايد براي جرم زدايي، حبس زدايي پيگيري جدي شود.

وي تاكيد كرد: مجلس بايد قوانيني براي مجازات‌هاي جايگزين تصويب كند تا قاضي ما به آن عمل كند. درباره با پيشگيري و كاهش ورودي پرونده و قضا زدايي ساز و كارهايي در نظر گرفته شود و كمك جدي مجلس را مي‌طلبد و پيشنهادات اصلاحي را داريم و تقديم خواهيم كرد تا بتوانيم مسئله قضا زدايي و حبس زدايي را اجرايي كنيم.

وي افزود: مي‌خواهيم وضعيت زندان‌هاي ما وضعيتي باشد كه امام فرمودند «زندان بايد دانشگاه باشد»، اين نيازمند اين است كه مسئولين در اين فضا كاري در خور انجام دهند؛ با آشنايي من با سطوح قضائي اين روحيه وجود دارد و طبق فرمايش مقام معظم رهبري استفاده از نيروهاي كارآمد و انقلابي را ان‌شاالله دنبال خواهيم كرد. آموزش هم از كارهاي خوبي است كه نياز به تداوم دارد و ايجاد مهارت لازم براي قضات بايد بيش از گذشته انجام شود تا بتوانيم از نيروهاي جوانمان بيش از پيش استفاده كنيم. امروز مدعي مبارزه با فساد درون قوه قضائيه خود قضات هستند.

آيت الله رئيسي تصريح كرد: حتماً با همه همكاران در مقابل تعداد معدودي كه در دستگاه قضائي بخواهند فساد ايجاد كنند مي‌ايستيم و مصمم هستيم تا سلامت دستگاه قضائي را تضمين كنيم.

وي ادامه داد: صيانت از آزادي‌هاي اجتماعي و حقوق مردم هم نكته بسيار مهمي است. مسئله حقوق شهروندي موضوع جدي در دستگاه قضائي است. ما به عنوان حقوق عامه نمي‌توانيم در مقابل تجاوز به آب، خاك، جنگل و محيط زيست و سلامت مردم و آنچه كه حقوق مردم است بي تفاوت باشيم و دستگاه قضائي در اين مورد ساكت نمي‌ماند؛ بنده به عنوان مسئول قضائي از دستگاه‌هاي اداري كشور تكريم مردم و ارباب رجوع را مطالبه خواهم كرد.

رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه سال 74 موضوع پرونده 123 ميليارد مطرح بود، مدتي گذشت پرونده ديگري پيدا شد، مدتي ديگر پرونده ديگري و اخيراً هم پرونده 3 هزار ميليارد، متهمين آنها با هم متفاوتند اما جنسشان يكي است، معلوم است ساختارهاي ما اشكال دارد.

وي تاكيد كرد: ببينيد اعضاي محترم دولت ما بايد ساختارهاي فسادزا را در كشور اصلاح كنيم وگرنه هر روز شاهد بروز يك حادثه و يك پرونده روي ميز قاضي خواهيم بود و اينكه چرا از يك سوراخ 2 بار گزيده شويم. دستگاه قضائي بيشتر به عنوان جايگاه نظارتي معرفي مي‌شود تا قضاوتي. مديران محترم دستگاه‌هاي اجرايي حتماً بدانند كه نظارت ضامن تداوم اعتماد به مديران كشور است، نظارت تضمين سلامت در دستگاه‌هاي اداري كشور است و ما هم نظارت درون دستگاهي را بناي تقويتش را داريم. نظارت بر آرا امري ضروري است، نظارت ديوان عالي كشور كه در قانون اساسي ديده شده يك امر واقعي است.

آيت الله رئيسي گفت: از مديران پركار، شجاع، با جسارت براي انجام كارها كه هيچ مانعي را به رسميت نشناسند خصوصاً در اين شرايط تحريم ظالمانه كشورمان حمايت خواهيم كرد. از هرگونه سرمايه گذاري و كارآفريني حمايت خواهيم كرد. بدانند مدير صحيح العمل قاطع با جسارت و شجاع مورد حمايت ما خواهد بود. من فكر مي‌كنم هرچه در رابطه با مبارزه با فساد بخواهيم بگوييم بهترين راهبرد پيام 8 ماده‌اي مقام معظم رهبري است با اينكه چند سال از آن پيام مي‌گذرد همچنان اين پيام زنده است كه هم تكليف دولت وهم دستگاه‌هاي مختلف است. اگر اصلاح ساختارها و پيام 8 ماده‌اي مقام معظم رهبري در كنار پيام 8 ماده‌اي امام راحل اجرايي شود، دستگاه‌هاي نظارتي در دولت، قوه قضائيه، وزارت اطلاعات و همه بخش‌هايي كه وظيفه نظارت دارند اگر در اين رابطه فعال شوند مي‌تواند گام‌هاي خوبي برداشته شود.

رئيس دستگاه قضا با بيان اينكه من از جامعه مردم، جامعه نخبگان و اصحاب رسانه مي‌خواهم كه در ابعاد مختلف به قوه قضائيه كمك كنند گفت: ان‌شاالله با جوامع مختلف نخبگان نشست خواهيم داشت، نگاه نخبگان، حوزه، دانشگاه، دانشجويان دلسوز و حزب الله را در صحنه مي‌خواهيم براي اينكه در جريان كار قرار بگيرند و حتي كمك كنند. پيام حضرت آقا مخاطب اولش من هستم اما اجراي آن براي همه دستگاه‌ها است. اين منشور بايد در همه ابعاد اجرايي شود. همكاران عزيز و بزرگواران براي پيشنهاد و ارائه ايده و نقدهاي منصفانه آستانه تحمل را بايد بالا ببرند. اگر نقد پذيري را كنار زديم منتظر باشيم در گوشه‌اي از دستگاه دچار مشكل شويم.

رئيس قوه قضائيه با تاكيد بر اينكه شرط همه اين اقدامات تحولي اخلاص است گفت: اگر آيت الله دكتر بهشتي و شهيد قدوسي و آيت الله شاهرودي، آيت الله يزدي و قضات مخلص موفق بودند به خاطر اينكه توسل داشتند. مگر مراجع ما نبودند كه كنار قبر اميرالمومنين دعا مي‌كردند و توسل مي‌كردند تا گره كارشان باز شود. اين توسل رمز باز شدن گره‌ها است. واقعاً بايد تضرع كرد در محضر حضرت ولي عصر، اگر عنايت و توجهشان نباشد آنچه گفتيم و شنيدم و آنچه كردند و خواهيم كرد آن چيزي نيست كه مورد رضاي آنها باشد. من از ائمه، امام رضا عليه السلام، امام هادي عليه السلام و حضرت ولي عصر (عج) مي‌خواهم تا به ما كمك كنند. باز هم از آيت الله لاريجاني به خاطر زحماتشان و همكاران خودم در دستگاه قضائي كمال امتنان و تشكر را دارم.
تعداد بازدید: 2
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal